Pēdējos gados tiek ļoti aktīvi būvēti bērnu laukumi. Atzinīgi vērtējama ir katra tā pašvaldība, uzņēmums vai privātpersona, kas rūpējas par bērniem un to izklaides iespējām, jo katra bērna sapnis ir rotaļu laukums tuvu mājām. Tās ir bērna pirmās prieka sajūtas un uzvaras garša, kad ir izdevies pirmo reizi patstāvīgi nobraukt no slidkalniņa. Bērnu laukumi ieņem ļoti svarīgu vietu katra bērna dzīvē, tomēr laukumu izbūvē ir novērojamas arī savas “ēnas” puses. Latvijā ir daudz uzņēmumu, kas uzstāda vai ražo bērnu laukumus, bet - cik šie bērnu laukumi ir droši pašiem bērniem? Un statistika ir diezgan bēdīga. Nereti šie bērniem paredzētie laukumi un atrakciju iespējas ir bīstamas un traumatiskas. Gandrīz visos parkos vai daudzdzīvokļu māju pagalmos izveidoti jauni, krāsaini un mūsdienīgi spēļu laukumi, taču, tos nepietiekami uzturot, pāris gadu laikā laukumi var nolietoties un radīt apdraudējumu bērnu veselībai. Vēl bīstamākas ir joprojām saglabājušās padomju gados uzstādītās metāla konstrukcijas. Tieši šī iemesla dēļ mēs, Laukumi.lv, vēlamies Jums pastāstīt, ko īsti ietver bērnu laukumu drošības standarts EN1176. Šis ir starptautiski atzīts drošības standarts, un tas attiecas uz rotaļu laukumu aprīkojumu, konstrukcijām un parametriem, kas ir paredzēti bērnu individuālai un publiskai lietošanai. Ko tas sevī ietver?
BRĪVĀS KRIŠANAS AUGSTUMS
Dažādām vecuma grupām ir noteikts savs pieļaujamais brīvās krišanas augstums. Tas ir mērījums, kas definēts kā “vertikālais attālums starp augstāko spēļu laukuma virsmu un aizsarg virsmu zem tās”. Tas nozīmē, ka tas ir maksimālais platformas augstums, no kura bērns var nokrist. Šis faktors jāņem vērā jau plānošanas posmā. Vērts atzīmēt, ka maksimālais krišanas augstums nedrīkst būt lielāks par 3m. Ne mazāk svarīgi rotaļu laukumu ir sadalīt vecuma grupās. Spēļu laukumu aprīkojums jāprojektē trīs dažādām vecuma grupām: bērniem, kas jaunāki par 2 gadiem, bērniem vecumā no 2 līdz 5 gadiem un bērniem vecumā no 5 līdz 12 gadiem. Tāpēc bieži rotaļu kompleksos pirmais pakāpiens ir augsts, lai mazākie bērni nevarētu uzrāpties. Savukārt, ja vecāks pats uzceļ savu bērnu uz podesta, tā ir viņa paša atbildība.
ROTAĻU LAUKUMU PLATFORMAS
Uzstādot bērnu laukumu, jāpievērš uzmanība rotaļu laukuma platformas parametriem. Daži svarīgākie noteikumi, kas būtu jāievēro:
- stūros nedrīkst būt leņķi, kur bērns var iesprūst,
- platformas augstumam jābūt drošam atbilstoši katrai vecuma grupai,
- materiālam jābūt tik biezam, lai tas var izturēt noteiktu slodzi,
- platformu grīda nedrīkst būt slidena neatkarīgi no laika apstākļiem.
ROTAĻU LAUKUMA SEGUMS
Pareiza rotaļu laukuma virsma ir viens no svarīgākajiem faktoriem, kas ietekmē traumu biežumu un to smaguma pakāpi, kas rodas, bērniem nokrītot no aprīkojuma. Virsmai zem rotaļu laukuma aprīkojuma jābūt pietiekami mīkstai un biezai, lai mīkstinātu kritienu. Betons, asfalts un koks kā rotaļu laukuma seguma materiāli ir nedroši un nepieņemami. Arī zāle un zemes segums ir nedrošs, jo laikapstākļi un nolietojums zemes kārtu var padarīt cietu un slidenu. Rotaļu laukuma segumam jābūt pasargātam arī no ūdens uzkrāšanās.
Droši materiāli, ar ko noklāt laukuma segumu, ir:
- koka šķelda,
- gumijas mulčas,
- smilts,
- gumijas plāksnes.
DROŠĪBAS ZONA
Būvējot bērnu laukumus, obligāti jāņem vērā, ka tiem jābūt norobežotiem no ielas, kur ir intensīva satiksme. Otrs svarīgs faktors ir nodrošināt, lai katram spēļu elementam apkārt ir pietiekami daudz brīvas vietas. Drošības standarts EN1176 nosaka, cik lielam attālumam ir jābūt starp katru atrakciju, lai bērni izvairītos no sadursmes un mazinātu traumu risku. Jāņem vērā arī tuvumā esošie koki un krūmi.
DROŠĪBA UZ ATRAKCIJĀM
Šūpoles
Bērnībā gūtās traumas visbiežāk izraisa tieši šūpoles. Tomēr daži piesardzības pasākumi, iegādājoties un uzstādot šūpoles, var palīdzēt bērniem droši šūpoties:
- Šūpoļu sēdeklīšiem jābūt izgatavotiem no mīksta materiāla, piemēram, gumijas vai plastmasas, nevis koka vai metāla.
- Drošības zona. Bērniem jābūt drošā attālumā vienam no otra, lai tie nesaskrietos.
- Jāpievērš uzmanība ķēdes posmu izmēriem, lai bērniem nerastos risks tajos iespiest pirkstus.
- Ņemot vērā, ka bērniem ļoti patīk šūpoties vairākiem reizē uz vienām šūpolēm, tad ražotājam ir jānodrošina slodzes izturība.
- Sēdeklim ir jābūt ar trieciena absorbējošām malām.
- Katrai vecuma grupai ir paredzēts savs sēdeklītis.
Slidkalniņi
- Atbilstošs slidkalniņu platums, kā arī barjera, kas liek bērnam apsēsties un nošļūkt sēdus pozīcijā. Svarīgi, lai pašā augšā būtu platforma, kur bērns uzsāk savu atrakciju.
- Jāpievērš uzmanība, lai slidkalniņa beigās neveidotos bedre. Pretējā gadījumā, bērnam nošļūcot, būs sāpīgs trieciens.
- Slīdvirsmas materiāls. Nedrīkst būt saķere ar apģērbu, virsmā nedrīkst veidoties spraugas, jābūt izturīgai pret mehāniskiem bojājumiem. Nedrīkst būt izvirzīti elementi, piemēram, naglas, skrūves, asas metāla detaļas. Iekārtai jābūt izgatavotai no hipoalerģiskiem materiāliem.
- Slidkalniņiem jābūt apstrādātiem ar speciāliem līdzekļiem, kas novērš koroziju, mitruma iedarbību un temperatūras svārstības.
- Slidkalniņa malām beigās ir jābūt noapaļotām.
- Drošības standarts EN1176 nosaka formulas, kādā leņķī jāatrodas slidkalniņiem.
Troses
- Speciāli izstrādātas bremzēšanas sistēmas.
- Drošības zona, lai, bērniem rotaļājoties, nerastos sadursmes.
- Slīdēšanas ātrums.
- Materiālu izvēle, kas ļauj iekārtai kalpot ilgtermiņā publiskās vietās.
- Platformām ir jābūt pietiekamā augstumā un ar neslīdošu virsmu.
Maksimāli droši pamata stiprinājumi. Betonam jābūt pietiekamā daudzumā un dziļumā, lai tas laika gaitā neizkustētos un nezaudētu savu funkciju.
Karuseļi
- Svarīgi, lai nav priekšmetu (piemēram S veida āķu, skrūvju un asu vai nepabeigtu malu), kur var aizķerties apģērbs vai kas var izraisīt apģērbu savijumu.
- Karuseļa platformas augstums no zemes, lai zem tā nerastos iespēja salikt dažādus priekšmetus.
- Materiāla slodzes izturība.
Piramīdas
- Alpīnistu tīklu “acīm” ir jābūt tādos izmēros, kas ir vai nu par mazu, lai bērns tiktu tām cauri, vai pietiekami lielām, lai novērstu iesprūšanu.
- Brīvās krišanas augstums.
- Materiāla izvēle, lai bērns nesavainotos. Lietošanas procesā no virvēm nedrīkst līst ārā asumi, striķi vai citas detaļas un pie jebkādiem apstākļiem virves nedrīkst palikt slidenas.
- Slodzes izturība.