Vēlme atrasties "augstāk par zemi" piemīt ikvienam bērnam, bet, rāpjoties un kāpelējot augstākās vietās, vecāki regulāri jautā: “Vai tas ir droši mūsu bērnam?”, “Vai bērns nesavainosies?”. Šis raksts ir veltīts kāpelēšanas un rāpšanās pozitīvajai ietekmei uz bērnu attīstību.

Kad bērni rāpjas un kāpelē, viņi parasti to dara paši, un mums nav nepieciešams uz to īpaši mudināt. Vecāki bieži vien cenšas palīdzēt bērniem pārvarēt šķēršļus, līdz ar to bērns negūst savu pieredzi un sāk domāt, ka viņš to spēs izdarīt arī patstāvīgi, kas rada maldinošu drošības sajūtu bērnam un, nākamreiz to darot patstāvīgi, bērns var gūt savainojumus.

Bērni ir ļoti ziņkārīgi, un viņiem viss, kas būs "augstāk par zemi", šķitīs aizraujošs, tāpēc ir jāmāk bērnam paskaidrot: ja tu vari to izdarīt viens pats, tad tev tas ir pa spēkam, ja nē - tu šai aktivitātei vēl neesi pietiekami pieaudzis.

Fiziskās iemaņas raksturo cilvēka fizisko attīstību un spēju veikt dažādas kustības. Tā kā viena no svarīgākajām iemaņām ir kustēšanās, tad kāpšanas sports ir sporta veids, kas to veicina – sniedz vispārējo fizisko sagatavotību, lieliski attīsta koordināciju un līdzsvaru. Trenējoties kāpšanas sportā, bērni un jaunieši jūtas atraktīvi, enerģiski, bezbailīgi, gatavi uz pārmaiņām un problēmām, mācās risināt problēmas un iziet no sarežģītām situācijām. Šīs īpašības noder ne tikai sporta veidā, bet arī dzīvē, jo sniedz vēlmi cīnīties un nepadoties. Kāpšanas sports attīsta arī loģiku un prāta veiklību.

Top 5 iemesli, kāpēc kāpšana ir noderīga un laba aktivitāte bērniem:

  • stiprina bērna pašapziņu - kāpjot bērni paši saviem spēkiem pārvar šķēršļus;
  • sniedz pieredzi un veicina savu spēju novērtēšanu - kāpšana bērniem sniedz pārliecību par savām spējām un vienlaikus parāda viņu spēju robežas. Piemēram, nav slikti, ja bērnam kāpjot neizdodas iecerētais un bērns pakrīt, jo tā arī ir pieredze, kas turpmāk noder! Galu galā tādā veidā bērns iemācās novērtēt augstumu, briesmas un savas spējas.
  • veicina drosmi un attapību, nodarbina vairākas muskuļu grupas un attīsta kustību koordināciju - tas notiek ar kāpšanas un rāpšanās pamatkustību palīdzību;
  • uzlabo bērna motoriku - bērni rotaļīgā un jautrā veidā apgūst jaunas kustību secības, kas palīdz viņiem uzlabot savas motoriskās prasmes. Piemēram, bērnam, kurš atrodas uz klinšu sienas, ar pirkstiem ir ļoti precīzi jāsatver kāpšanas turētāji, lai tie neslīdētu;
  • audzina pacietību un neatlaidību neatkarīgi no tā, vai kāpšana tiek veikta uz speciālās kāpšanas sienas, kokā vai kāpšanas rāmī, - kāpjot mērķis vienmēr ir pacelties pēc iespējas augstāk.

                             

https://laukumi.lv/Rotalu-laukumu-aprikojums/vingrosanas-skerslu-takas/

Mūsu aicinājums visiem pieaugušajiem: uzticieties bērniem sasniegt mērķi pašu spēkiem,

jo arī bērni var kaut ko iemācīties no savas pieredzes un neveiksmēm!

 

Mūsu SIA "GoPlay", Laukumi.lv, komanda

ar prieku radīs rotaļu laukumu, lai tas būtu

gan fizisko aktivitāšu, gan bērnu attīstību veicinošs,

bērnudārzos vai skolās, universitātēs vai citās izglītības iestādēs.

 

Seko līdzi mūsu nākamajai tēmai:

""